محصولات جدید

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
شروع خرید

آخرین اخبار

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

الماس، یک سنگ گران بها

اونيكست / مقالات  / الماس، یک سنگ گران بها

الماس، یک سنگ گران بها

سنگ‌های گران بها از دیر باز در اذهان و فرهنگ و رسوم مختلف، بسیار با ارزش بودند و این ارزش فقط به دلیل قیمتی بودن و زیبایی نبوده، بلکه خواص درمانی و شفا بخش این سنگ ها، داشتن قدرت هایی نظیر: جوانی ابدی، شکستن طلسم اهریمن ها و تاثیرات آنها در اقبال افراد و … نیز بوده است.

الماس(Diamond)

این سنگ گران بها و ارزشمند نماد متولدین ماه آوریل(فروردین) می باشد. گران ترین و پرمصرف ترین جواهراتی است که به عنوان سمبل دهمین و شصتمین سالگرد ازدواج در جوامع مختلف به کار می رود. الماس این سنگ گران بها از لغت یونانی آداماس آمده که به معنای تسخیر ناپذیری و عشق ابدی است.

الماس جزء کانی های طبیعی است که از کربن خالص در فشار بسیار بالا، با قوی ترین پیوند کووالانسی بین اتم های آن که باعث به وجود آمدن ساختاری با دوام شده است، تشکیل می شود. این ذات کریستالی مربعی در صنعت تراش و برش الماس بسیار با اهمیت است، چون باعث می شود در جاهایی که فضای باز بین اتم ها وجود دارد، با شکستگی، نظم دلخواه خلق شود.

سنگ گران بهای الماس، انواع مختلفی را داراست:

  • الماس طبیعی که صاحب گران قیمت ترین پایه زیبایی و اشرافیت در بین جواهر هامی باشد.
  • الماس سنتزی فشار بالا که در صنعت واستفاده ابزاری دارد.
  • الماس سی‌وی‌دیکه استفاده آزمایشگاهی دارد.
  • کربن شبه-الماس که کاربرد در ابزار نوری دارد.

 

بزرگترین الماس کشف شده در سال ۱۹۰۵ در آفریقای جنوبی بوده است. این سنگ گران بها ۳۱۰۶ قیراطیکولینان در جواهر های سلطنتی انگلیس به کار برده شده است. سنگ گران بهای ۱۱۱۱ قیراطی کشف شده در یکی از معادن بوتسوانا در سال ۲۰۱۵  که توسط شرکت کاناداییلوکارا دایاموند بوده، به عنوان دومین الماس بزرگ جهان شناخته می شود.

ارزش این سنگ به قدری بالاست که تجارتی با نام”الماس خونین” به وجود آمد، بدین معنی که گروه های جنگی و شورشی برای تامین هزینه های مالی و سلاحی خود، با ترفند های غیر انسانی و اجباری و جنگی دست به استخراج این سنگ گران بها می زدند و با فروش آن و سود بدست آمده، نیاز های جنگی را برآورده می کردند.

تهیه و تدوین : واحد تامین محتوا

 

بدون نظر
نظر خود را بنویسید